Téma č. 1: Účtování v akciové společnosti aneb SMOLAŘ DNE!

29. dubna 2014 v 17:04 | Barča |  Informace (blog, Barča..)
Zdravím :-) Jak se máte? Já se mám... no, ale jo, jde to. Poslední týden jsem ležela v účetnictví. Stejně jsem měla včera večer pocit, že jsem se za ten týden nic nenaučila, že mám úplně duto. Mzdy mi nevycházely. Pokaždý jsem někoho okradla. Jeden tisíc sem, druhý tam. To se ztratí. :D Během účtování jsem spořádala tuny sladkostí, vypila kotle kafí, počmárala hordu papírů, ale propisky kupodivu přežily všechny ve zdaví. :D


Ještě, že existuje FB, jinak bych byla ještě víc v háji. :D Je to dobrá věcička. Posílali jsme si tam řešení příkladů a řešili jsme, co jak se účtuje a jak nic vlastně neumíme. :D

Největší problém mi dělala akciovka. Akcionáři, úpisy, zvyšování základního kapitálu, snižování ZK. To byl kámen úrazu. Akciovka je největší zlo, co může být. Individuál (OSVČ) a s. r. o. je celkem pohoda. To mi i šlo. Takže jsem se modlila, abych nedostala a. s.


Od neděle večer se mi kroutil žaludek o sto šest. Včera to byl extrém. Jsem myslela, že asi umřu. :D Byla jsem šíleně nervozní, měla jsem pocit, že ten týden byl naprosto zabitý.

A dnes byl den D - 1. část maturity - Praktická zkouška z účetnictví a informačních technologií. Ve škole jsme měli být před půl osmou. Vstávala jsem v 4:50, abych všechno stihla. Nervozita dělá divy. :D Všechno jsem stihla, ale dobíhání autobusu jsem si odpustit nemohla. To bych nebyla já. :D Do školy jsem přišla pár minut před sedmou. Bylo nás tam už docela dost. Všichni vynervení, ještě jsme tam probírali co se jak účtuje (stejně to bylo k ničemu :D). Asi v 7:15 nám otevřeli třídy.

Odložili jsme si věci, vyndali si jídlo a pití a čekali, až budeme všichni. Když jsme se slezli, tak jsme si začali tahat. Já si vytáhla č. 1. Napjatá jak kšandy a modlila se, aby to nebyla akciovka. Individuála vyřadili, takže jsem ještě měla naději v s. r. o.

Profesorka (kterou mimochodem vůbec neznám :D), nás rozsadila, rozdala nám archy se zadáním. A hádejte co bylo téma číslo 1! Ano, správně, vylosovala jsem vy-víte-co. Jsem asi ten největší smolař dne. :D

Nejdřív jsme měli čas napročtení té haldy papírů (18 stránek). Poté, co bylo odstartováno, tak jsem si vyplnila všechny doklady, vypočítala kalkulaci, daň z příjmů a šla jsem na IKT. Word jsem měla z krku asi za 5 minut, u Excelu jsem se trošku zasekla, než jsem pochopila, co to po mě vůbec chce. Funkci "když" bych měla mít doufejme správně. Tentokrát mi dělal vrásky na čele graf. Potvora jedna! :D Poslední část IKT byl Access, ten jsem měla hotový asi taky během 5 minut.

Graf jsem nechala grafem a vrhla jsem se na účtování. Celkem jsem koukala, jak mi to jde od ruky, ale jde o to jestli to mám správně. Směnky, které mi doma šly, jsem nějak nevěděla jak vypočítat, ale budiž. No, o úpisu akcii radši ani nemluvim. To mám blbě zaúčtované. Mzdy jsem si původně chtěla udělat na začátku, al nevěděla jsem si rady, tak jsem se tím nezdržovala a jela jsem dál. Na první pohled se zdálo, že je toho moc, ale na 1 stránku byly jen mzdy, na 2 stránky daň z příjmů, pak nějaké papíry, kde byly doklady, takže ve finále toho zase tolik nebylo. Ze mzdou jsem ještě bojovala na konci. Nějak jsem to spatlala.

Když mi zbyl čas, tak jsem se pokoušla něco vykoouzlit s tím grafem, ale nic jsem s tím nezmohla. Byl asi začarovaný, protože mě grafy jinak jdou. :D

IKT jsem odevzdala do speciálně připravné složky, vytiskla jsem v účetnictví, všechno co bylo v zadání (rozvaha, deník, VF a příkaz), zazálohovala, stejně jako IKT jsem to odevzdala do spešl složky a šla domů. Dokonce jsem skončila o 20 minut dřív. Konec byl ve 14:05 a profesorka mi na můj arch dělala muří nohu už v 13:45. :)

Na jídlo jsem ani neměla čas, takže jsem domu přišla hladová jako vlk. Tam jsem vypila jen RedBull. :D Bylo to hustý. Tak teď už se jen modlit, abych byla na projití. :)

První část maturity, která byla mým největším strašákem, je za mnou. Uffffffff!!! V pátek mě čeká písemná práce z AJ(ajaj).

Užívejte si krásného slunečného odpoledne! Loučí se s vámi ten nejvěší smolař! :P
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 David David | E-mail | Web | 29. dubna 2014 v 18:05 | Reagovat

No zrovna dneska jsem psal zápočet z účetnictví, ale oproti vám jsme brali fakt jenom základy, třeba jak na tvém papíře vidím manka a inventarizaci, to jsme taky brali. S účetnictvím jsem se setkal už na střední, ale tam jsme toho myslím probrali míň, i když jsme to měli rok? 8-O

Každopádně držím palce do dalších částí maturity! :-)

2 Rachel-Roo Rachel-Roo | E-mail | Web | 30. dubna 2014 v 23:56 | Reagovat

gratuluji k první části :) ještě že už mám střední za sebou :) účto jsem nikdy nechápala a naštěstí ani nikdy nepotřebovala :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama