VC USA (Austin) 2013 - Další rekord pro Vettela! Osmé vítězství v řadě!

17. listopadu 2013 v 19:57 | Barča |  F1 - Moje názory
Celý víkend byl plný zajímavých událostí. Počínaje tím, že během týdne Kimi Räikkönen oznámil, že poslední dva závody nepojede a podstoupil operaci zad. Lotus začal horečnatě shánět náhradníka za Fina. Bylo mnoho kandidátu. Mluvilo se o Hülkenbergovi, který nedostal peníze od Sauberu, ale ty se jak zázrakem zjevili, když Němec začal jednat s Lotusem. Takže tím vypadl ze hry. Dalším pilotem, o kterém se mluvilo byl Schumacher, ale tuto spekulaci rychle utla jeho manažerka, která oznámila, že to nepřipadá v úvahu. Byl také zmiňován, Maldonado, Kobyashi či Barichello. Rezervní jedzec Lotusu Velsecchi byl až poslední možností. Ale ani jeden ze z výše zmíněných do kokpitu Lotusu na poslední 2 závody v Austinu a Brazílii neusedne. Náhradníkem Kimiho je jeho krajan Heikki Kovalainen.

V úvodním texaském tréninku se naskytlo několik překážek. Začátek byl odsunutý o 40 minut, protože nad tratí byla hustá mlha. Když byl konečně trénink odstartován, tak po několika kolech zavlály červené vlajky. Za tu dobu mezi startem a vlajkami stihlo zajet jen 5 pilotů měřený čas. A proč vlály? Byla nezvěstná lékařská helikoptéra, která musí být na okruhu. Tento chaotický trénink ovládl Fernando Alonso následovaný Jensonem Buttonem a Valtteri Bottasem. Heikki Kovalainen po roční pauze v prvním tréninku obsadil 13. místo.

Druhý trénink už se obešel bez komplikací a ten byl už v režii Red Bullu a za ním se seřadili jezdci Mercedesu v pořadí Rosberg - Hamilton. Kovalainen byl 8. nejrychlejší.

Poslední trénink panoval zase ten Red Bull a třetí nejrychlejší Rosberg na Mercedesu. Kovalainen opět 13.

Red Bullu nestačilo, že vyhrál druhý a třetí trénink a musel obsadit i první řadu v kvalifikaci. Třetí je Grosjean. Velmi slušně zajel i Nico Hülkenberg, který startuje ze 4. pozice! Kovalainen startuje 8.

Startovní listinou pařádně zamíchaly penalizace. Jenson Button dostal penalizaci 3 míst na startu kvůli tomu, že pod červenými vlajkami předjel v prvním tréninku Daniela Kvyata. Gutierrez 10 míst na startu za blokování Pastora Mladonada v 1. části kvalifikace, Chilton musí během 1. pěti kol absolvovat průjezd boxy za blokování Maldonada a Sutila v 1. části kvalifikace a Pic dostal penalizaci pěti míst za výměnu převodovky.

A červená světla zhasínají!!! Závod může začít!!! Romain Grosjean s Lewisem Hamiltonem se dostali před Marka Webbera. Adrian Sutil bourá na začátku prvního kola a na trati je Safety car! Kolizi zapříčinil Pastor Maldonado. Na konci 4. kola SC zajíždí do boxů a závod je restartovaný. Chilton si v šestém kole odbyl trest průjezdu boxy.
Průběžné pořadí po sedmi kolech: VET - GRO - HAM - WEB - HUL - PER - ALO - BOT - DIR - RIC. Heikki Kovalainen je na 12. místě. Pastor Maldonado byl povolán do boxů kvůli poškození předního křídla. Mezitím Vettel ujíždí druhému Grosjeanovi. V jedenáctém kole se bojuje o 5. místo mezi Hülkenbergem, Pérezem a Alonsem. Němec se ale nenechá a brání se zuby-nehty.

Webberovi se na 4. místě nelíbí a doráží na Hamiltona a s úspěchem se Australan před Brita dostává. Německý závodník sedící v kokpitu Sauberu dohání mílovými kroky čtvrtého Hamiltona. Heikki Kovalainen zajel z dvanáctého místa do boxů na povinnou výměnu pneumatik. Musí se pořádně snažit, aby dosáhl na body.

Lídr závodu úřadující mistr světa Sebastian Vettel přímo letí. V devatenáctém kole si opět připsal nejrychlejší čas a Grosjean na něj ztrácí něco před sedm vteřin. Pěkný souboj mezi Rosbergem a Ricciardem. Pilot Mercedesu byl úspěšný, ale Australan si to nenechal líbit a pokoušel se mu to vrátil. Bohužel se mu to nepodařilo a Rosberg je na bodech.

Felipe Massa, který jezdí ve druhé desítce, zajel ve dvaadvacátém kole do boxů a pokusil se vykrýt Jensona Buttona. Na trať se Brazilec vrátil právě před ním. Webber se pomalu ale jistě přibližuje Grosjeanovi a Australan si připisuje nejrychlejší kolo závodu.

V šestadvacátém kole se bojuje o sedmé místo mezi Vergnem, Gutierrezem a Pérezm. Guterrez se nádherným manévrem dostal před jezdce Toro Rossa. V dalším kole Francouz přichází o další pozici ku prospěchu Péreze. Zastávka Sebastiana Vettela proběhla bez komplikací, ale byl nebezpečně vpuštěn do cesty Maxe Chiltona. O kolo později ho nálseduje do boxů jeho parťák Webber.

Průběžné pořadí ve třicátém kole: GRO - VET - WEB - HUL - HAM - GUT - ALO - PER - BOT - DIR. Kovalainen je v boxech již po druhé. Mechanici mu dali nové přední křídlo. Zastávka nebyla moc rychlá a Fin se propadá pořadím.

Ve třicátémčtvrtém kole se bojuje na konci první desítky mezi jezdci Force Indie a Mercedesu a současně Webber dojíždí velmi rychle druhého Grosjeana. Australan jede seč mu síly stačí. Zřejmě chce pomoci k zisku dalšího double Red Bullu.

Valtterimu Bottasovi se povedl odvážný manévr na Gutierreze a tak se dostal na osmé místo. Mark Webber se OPĚT stěžuje na technické problémy v podání vibrací při brzdění. Vettel si jede svůj závod. Má devíti vteřinový náskok na Lotus Romaina Grosjeana.

Velmi těsný souboj o desáté místo předvádí Ricciardo s di Restou, avšak di Resta je stále před Australanem. Räikkïonenův krajan je ve čtyřiačtyřicátém kole sedmnáctý. Fernandovi Alonsovi se nelíbí na šestém místě a pokouší se dostat před Nica Hülkenberga, který ale nedá svou pozici zadarmo. Nakonec byl Španělův manévr úspěšný a nyní může začít stíhací jízda na Mercedes.

Vypadá to, že ve zbývajících kolech bude o zábavu postaráno v podání Marka Webbera, který je nyní pouhou jednu vteřinu za Grosjeanem. Australan na něj dravě doráží a kolo co kolo blíž a blíž. V devětačtyřicátém kole je Pic s Hamiltonem vyšetřován za ignorování modrých vlajek. Pic dostává průjezd boxovou uličkou.

Pro Finského závodníka se závod nevyvíjí vůbec dobře a na konci padesátéhodruhého kola je se svým Lotusem na patnáctém místě. Webber informován prostřednictvím rádia, že má všechen KERS využít v druhé DRS zóně, aby mohl předjet Grosjeana.

V posledním kole se snaží Button dostat před Ricciarda, ale Ricciardo se po úspěšném obraném manévru v další části propadá za Buttona. Německý závodník v Sauberu se na kratičkou chvíli dostal před Ferrari Fernanda Alonsa, ale ten mu to ihned vrátil.

Závod je odmáván šachovnicovou vlajkou! Sebastian Vettel vítězí! Grosjean si své druhé místo udržel, Mark Webber je ale stále na stupních vítězů. Nico Hülkenberg nakonec nedokázal předjet Španěla a skončil na šestém místě.

Pořadí v poháru konstruktérů (TOP5): Red Bull (553) - Mercedes (348) - Ferrari (333) - Lotus (315) - McLaren (102)
Pořadí v šampionátu jezdců (TOP5): Vettel (372) - Alonso (227) - Hamilton (187) - Räikkönen (183) - Webber (181)