VC Abu Dhabi (Yas Marina) 2013

3. listopadu 2013 v 15:51 | Barča |  F1 - Moje názory
Pátek na Yas Marině otevřel nejlepším časem Romain Grosjean následovaný Mercedesem Lewise Hamiltona a hladovou Heidi Sebastiana Vettela. Ale večer už patřila první pozice opět Sebastianu Vettelovi. 2. nejrychlešjí čas zajel jeho týmový kolega Mark Webber a doplnil je Lewis Hamilton. Po posledním tréninku na pomyslné bedně stáli ti samí jezdci jako ve 2. tréniku.

Kvalifikace přinesla spoustu zajímavého. Týmové "dvojky" poráželi jezdce číslo 1. Poleposition tentokrát nepatřila Sebastianu Vettelovi, nýbrž jeho týmovému kolegovi Marku Webberovi. Obrovské překvapení bylo, když Fernando Alonso nepostoupil do poslední části kvalifikace, protože zajel 11. nejrychlejší čas. Španěla porazil jeho kolega Felipe Massa, který startuje z 8. místa. Další poraženou "jedničkou" byl Lewis Hamilton (4. misto), jehož parťák Nico Rosberg startuje 3. Poslední dvojka, které se podařilo pokořit svého kolegu, byl Sergio Pérez z McLarenu (9. místo).
Po skončení kvalifikace, ale přišla rána pro Räikkonena, který se usadil na 5. pozici, což je nejlepší umístění od Velké ceny Německa. Ale dnes bude startovat z poslední pozice, protože byl penalizován, takže se od pátého místa všichni posunuli a díky tomu se Alonso posunul na startovním roštu na 10. místo.

Po první zatáčce se před Australana dostal Vettel s Rosbergem! Pro Räikkönena závod skončil hned jak byl odstartován, když se dostal do kontatku s Caterhamem. V sedmém kole se Grojsean přibližuje Webberovi a Ricciardo stahuje Gutiérreze. Lewis Hamilton navštívil z 5. místa na konci 7 kola své mechaniky k výměně přezutí. Mark si stěžoval na problémy s KERSem. V průběhu 12. kola Hamilton s Gutierrézem probíhá boj o 10. místo. Oba již byli v boxech. Brit se před něj dostal pomocí DRS.

Průběžné pořadí na prvních třech místech: Vettel, Massa, Alonso. I po zastávce v 15. kole je Němec na prvním místě. V tom samém kole byl záběr na Räikkönena, který nasedal do svého auta a opouštěl paddock.

Romain Grosjean bojuje s Adrianem Sutilem o 6 místo. Francouz po několika kolech konečně před Sutila dostal. Také za nimi dále bojují Gutiérrez s Hamiltonem. V 19. kole Mexičan zajíždí do boxů, takže souboj je vyřešen a Hamilton se posouvá dopředu.

Na třetího Paula di Restu ze zadu dýchá Nico Rosberg a Mark Webber, ale di Resta za sebou ještě nemá povinnou zastávku. O kolo později se Němec s Australanem posouvají na podiové pozice díky pitstopu di Resty. Fernando Alonso je opět na bodech po předjetí Sergia Péreze.

Ve 24. kole má Vettel náskok na Webbera necelých 30 sek. Po 26. kole je pořadí první desítky následující: Vettel, Webber, Rosberg, Grosjean, Sutil, Hamilton, Massa, Hülkenberg, Alonso a Pérez. Ve 27. kole se bojuje o 6. místo mezi Hamiltonem, Sutilem a Alonsem. A Sutil se porpadá.

Hülkenberg dostal penalizaci průjezdu boxy za nebezpečné vypuštění z boxů. Další, kdo je vyšetřován, je Sutil, který si zkrátil zatáčku a tak získal výhodu.

Lídr závodu v 38. kole opět zamířil k 2. povinné zastávce, ale na pořadí se nic nezměnilo a na druhého Grosjeana má náskok 40,9 sek. Grosjean také navštívil své mechaniky a vrátil se před bojující dvojcí Alonso - Massa. Tento souboj byl ukončen po tom, co Massa jel do boxů.

Ve 40. kole je pořadí takové: Vet - Web - Ros - Gro - Alo - diR - JEV - Ham - Mas - Bot. Vettela tým opět napomínal, aby šetřil pneu. Felipe Massa na to z boxů šlápnul a mílovými kroky stahuje ztrátu na Hamiltona, který předjel s pomocí DRS Jeana-Erica Vergneho.

Fernando Alonso při výjedzu z boxů se chtěl memrmomocí dostat před svého týmového kolegou Massu, ale dravost se nevyplatila a dostal se do kontaktu s Vergnem. I přes to je Španěl před oběma jezdci. V sedmačtyřicátém kole se Massa dostal přes Vergneho za Alonsa. Avšak Alonso je vyšetřován komisaři za zkrácení zatáčky.

Je šest kol do konce závodu a Grosjean stahuje Rosberga. Francouz si nyní připsal nejrychlejší kolo závodu. Avšak ani Rosberg nezahálel a ozval se stažením o 1,5 sek na lídra.

Sebastian Vettel vítězí ve Velké ceně Abu Dhabi. Jako druhý proťal cílovou pásku Mark Webber, což znamená double pro Red Bull. Australan je obložen Němci, protože třetí dojel Rosberg. Vettel opět oslavoval své vítězství 'doughnuts).

Pořadí v poháru konstruktérů (TOP5): Red Bull (513) - Mercedes (334) - Ferrari (323) - Lotus (297) - McLaren (95)
Pořadí v šampionátu jezdců (TOP5): Vettel (347) - Alonso (217) - Räikkönen (183) - Hamilton (175) - Webber (166)