VC Monaka (Monte Carlo) 2013 - Víkend v Rosbergově režii

26. května 2013 v 20:27 | Barča |  F1 - Moje názory
Dnes se jel šestý podnik sezóny na jednom z klenotů Formule 1 - v Monaku - nejprestižnější závod celé sezóny, kde je k vidění i spostu celebrit. Celý víkend panoval v monackých ulicích Nico Rosberg. Do závodu startovali z první řady oba Mercedesy ve složení Rosberg - Lewis Hamilton, druhá řada patřila jezdcům RedBullu Sebastianovi Vettelovi a Marku Webberovi. Felipe Massa startoval z konce startovního roštu, protože nenastoupil do kvalifikace. Jeho mechanici nestihli opravit zdemolované auto z posledního tréninku (video).

První zatáčka proběhla hladce, bez velkých kolizí. Rosberg si v pohodě udržel své první místo, ale Lewis Hamilton už nebyl tak vklidu, jako jeho týmový kolega. Hamilton měl totiž plné ruce práce se Sebastianem Vettelem, který na něj několik kol dorážel a Hamilton se zuby-nehty bránil a dařilo se mu to.

Charlese Pica dovezl jeho vůz jen do devátého kola, kde mu chytl motor (video) a blokoval vjezd do boxové uličky. Tímto pro něj bohužel Velká cena Monaka skončila. Mercedesy se stále drželi na prvních dvou místech.

V 26. kole odstartoval Mark Webber první kolo zastávek v bochech. Dále ho následoval Räikkonen, Alonso a zbytek startovního pole.

O čtyři kola později se k Picovi přidal další pilot, který dnes neviděl cíl. Byl jím Felipe Massa, který své auto poslal do bariéry ve stejném místě jako tomu bylo ve třetím tréninku (video). Na trati vlály žluté vlajky a Bernd Mayländer se konečně tento rok dočkal a vyjel se svým zpomalovacím vozem (safety carem) na trať. Zatímco SC kroužilo, tak se Hamilton propadl za oba Red Bully, díky zastávce, kterou absolvoval.

Po zajetí SC si Rosberg bez problémů udržel vedení, ale za ním Webber s Hamiltonem sváděli pěkný souboj (video). Poté se Jenson Button pokoušel předet Fernanda Alonsa, ale to se mu nepodařilo a byl předjet jeho týmovým kolegou Sergiem Pérezem.

Po kolizi Maxe Chiltona a Pastora Maldonada (video), který zboural bariéru byl ve 46. kole závod přerušen. Po dvaceti minutách byl závod restartován. Pro Alonsa to nebyl moc štastný moment, protože musel před sebe pustit Sergia Péreze. Byl to trest za zkrácení šikany při jejich souboji o pozici před SC.

V 60. kole dalším, kdo odstoupil, byl Jules Bianchi, když v první zatáčce naboural. Netrvalo dlouho a došlo k další kolizi a to mezi Danielem Ricciardem a Romainem Grosjenem (video) a oba odstoupili. Na trati se opět objevil Mayländer s jeho Mercedesem.

Po zajetí SC do boxů Räikkönen musel zajet do boxů kvůli poškození, ke kterému došlo při kolizi mezi ním a Pérezem (video). Tím se propadl ze 4. místa až na poslední 16. místo. Čtyři kola před koncem se stal posledním odstoupivším Pérez a pak se už nic nedělo. Nico Rosberg si tak v klidu dojel pro pro své vítězství.

Výsledky závodu: Rosberg - Vettel - Webber - Hamilton - Sutil - Button - Alonso - Vergne - di Resta - Räikkönen
Pořadí v poháru konstruktérů (TO5): Red Bull (164) - Ferrari (123) - Lotus (112) - Mercedes (109) - Force India (44)
Pořadí v šampionátu jezdců (TOP5): Vettel (107) - Räikkönen (86) - Alonso (78) - Hamilton (62) - Webber (57)