VC Číny (Šanghaj) 2013

14. dubna 2013 v 20:59 | Barča |  F1 - Moje názory
Dneska se jel 3. podnik sezóny. I tři týdny po kontroverzní Velké ceně Malajsie se řešily týmové režie. No, ale já toho už nechám, protože to téma už je ohrané. Budu se zabývat tímto víkendem. Všechny tři části kvalifikace jasně ovládl Lewis Hamilton. (Těm, kteří ho na konci loňského roku kritizovali za to, že přestoupil k "horšímu" týmu, asi teď sklaplo a spíš lamentují nad formou McLarenu.) Zato Markovi Webberovi štěstí nepřálo a musel v druhé části kvalifikace odstavit svůj Red Bull kvůli nedostatku paliva. Byl penalizován a musel startovat z konce startovního roštu. Ale mechanici mu změnili nastavení, což pro Webbera znamenalo, že bude startovat z boxů.

Tentokrát se start obešel bez kolizí. Webber dostal pokyn, že na konci kola musí zajet do boxů, kde mu vyměnili pneumatiky. Hamilton si zuby-nehty držel svojí první pozici a dotíral na něj Fernando Alonso, kterému v pátem kole podlehl a toho využil i Alonsův týmový kolega Felipe Massa a i on Hamiltona předjel. Hamilton poté odstartoval první kolo výměny penumatik. V tom samém kole kolidoval Esteban Gutiérez s Adrianem Sutilem, což pro oba piloty byla konečná. Díky odlišné strategii se Sebastian Vettel dostal na druhé místo, ale před ním dlouhou dobu jel Nico Hülkenberg. Vettel zamířil do boxů v 15. kole, ve kterém kolidoval Webber s Jeanem-Ericem Vergnem (pozn. JEV je z Toro Rosso, sesterské stáje Red Bullu, za který jezdí Webber), což pro něj znamenalo, že musí znovu do boxů pro nové křídlo. V dalším kole se nepohodl Kimi Räikkönen se Sergiem Pérezem, na kterého ze zadu trochu ťuknul. Webbera se smůla nepouštěla a v sedmnáctém kole musel opět jet do boxů, ale z nich daleko nedojel, protože mu upadlo kolo. O pět kol později měl další jezdec důvod ke smutku, byl jím Nico Rosberg, který musel odstoupit z technických důvodů. V dalších kolech se ujal vedení Vettel, ale začal na něj dorážet Alonso. Tomu se nakonec podařilo Vettela předjet s pomocí DRS. Vettel musel 4 kola před koncem do boxů pro nové pneu. Potom začala stíhací jízda Hamiltona, kterého nakonec dojel a ještě si na něj těsně před cílem dělal zálusk, ale Hamilton si své podiové umístění uhlídal a Vettel se musel spokojit s tou nepopulární pomyslnou bramborovou medailí.

Opět musím pochválit výkon Julese Bianchiho, který se dlouhou dobu se svou Marusií držel ve stejném kole jako lídr závodu a obsadil 15. místo. Potěšil mě i výkon Nica Hülkenberga a Daniela Ricciarda, který dojel na 7 místě.

Výsledky závodu: Alonso - Räikkönen - Hamilton - Vettel - Button - Massa - Ricciardo- di Resta - Grosjean - Hülkenberg
Pořadí v poháru konsturkérů (TOP5): Red Bull (78) - Ferrari (73) - Lotus (60) - Mercedes (52) - McLaren (14)
Pořadí v šampionátu jezdců (TOP5): Vettel (52) - Räikkönen (49) - Alonso (43) - Hamilton (40) - Massa (30)

PS: Videa budou později, až se objeví na YT. :)