William Shakespeare - Romeo a Julie, Othello

13. listopadu 2011 v 18:19 | Goldík |  Referáty, slohové práce aj.

Přidávám dálší část mého kulturního deníku, který jsem odevzdávala (ale to už jsem psala tady). Tentokrát je to Romeo a Julie a Othello :-)

Othello, Romeo a Julie

William Shakespeare
W. Shakespeare se narodil Stratfordu nad Avonou. Z období let 1585 až 1592 nic není zachováno a proto se to označuje jako Shakespearova "ztracená léta". Shakespeare napsal spoustu děl, dochovalo se 39 divadelních her, 154 sonetů a dvě dlouhé epické básně. V roce 1599 postavil s přáteli a dalšími společníky divadelní arénu Globe.Charakteristika doby
Renesance je termín, kterým bylo toto hnutí pojmenováno, znamená návrat z pojetí člověka a jeho přístup z života. Měla zájem o člověka nikoli o Boha. Stejně jako u antiky hodnotí na člověku dobro, krásu a statečnost. V renesanci se rozvíjeli společenské vědy (rozumová úvaha). Literatura se psala v národních jazycích.

Stručný obsah: OTHELLO
Hlavní postava: Othello - žárlivý, důvěřivý

Vůdce a velitel Othello, benátský mouřenín, si vzal za ženu krásnou Desdemonu. Generál Othello měl ve svých službách ctižádostivého důstojníka Jaga, který ho nenáviděl, protože nebyl povýšen. Othello připlouvá na ostrov Kypr jako vůdce ve válce proti Turkům. Zde se setkává ze svou manželkou Desdemonou, která vyrazila na Kypr pár dní po něm. Oba se stávají obětmi Jagových nástrah. Jago namluvil Othellovi, že mu je žena nevěrná. Nastraží léčku, aby vyvolal u Othella žárlivost, a aby mu uvěřil. Desdemona tyto intriky neprohlédne a Othello ji ze žárlivosti uškrtí. Nakonec Jagova žena Emilie stvrdí svá svědectví přísahou. Pro Othella už život nemá smysl, a tak se probodne svou dýkou a zemře.

Stručný obsah: ROMEO A JULIE
Hlavní postavy: Romeo - z rodu Monteků
Julie - z rodu Kapuletů chytrá,statečná,citlivá,krásná,oddaná,bojující o právo
na lásku a samostatné rozhodování

Příběh se odehrává v italské Veroně, kde žijí dva znepřátelené rody. Rod Kapuletů a rod Montéků. Z pokolení na pokolení životy vzájemnou nenávist. Nic je nemohlo přimět k smíru. Jednoho dne chystali Kapuletovi na večer domácí ples. Romeo Montek se rozhodl, že v masce půjde do domu svého nepřítele. Na plese se seznámils Julií Kapuletovou. Na první se do sebe zamilovali. Scházeli se a tajně se vzali. Při jednom střetu Juliin bratranec Tybalt zabil Markucia, přítele Romea. Za nedlouho Romeo pomstil svého přítele. Za Tybaltovu smrt byl poslán do vyhnanství. Mezi tím Juliin otec rozhodl, že ji provdá za Prise. Nešťastná Julie požádala o pomoc bratra Vavřince, který vymyslel plán. Dal jí lahvičku s trestí, která ji uspí na 48 hodin., že bude jako mrtvá. Pošle Romeovi dopis, který nedostane. Večer před svatbou vypila Julie tresť. Ráno ji našli nehybnou, ztuhlou a studenou. Domněle ji pochovali do rodinné hrobky. Když se to Romeo dozvěděl, vrátil se do Verony. Před hrobkou se utkal s Prisem a zabil ho. Vypáčil vrata hrobky a spatřil Julii. Naposledy ji objal, pak vypil jed a zemřel. Po chvíli se Julie probrala, a když uviděla mrtvého Romea probodla si srdce dýkou. Teprve tragická smrt svých děti přinutila Monteky a Kapulety k uzavření míru.

©Goldík, 2011
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Teris Lowen Teris Lowen | Web | 13. listopadu 2011 v 18:30 | Reagovat

Pěkný design! ;-)

2 - monika - - monika - | Web | 13. listopadu 2011 v 18:47 | Reagovat

díky ...

3 Taychi Taychi | Web | 13. listopadu 2011 v 21:45 | Reagovat

Já jsem byla vždy v divadle jen se školou a to byla taková ta obyčejná dětská představení, jinak jsem nikdy na takovém jako třeba od Shakespeara nebyla. No, i když tu možnost mám, vždy žertuji že:,, Mezi těmi dívkami od nás ze třídy, v krásných šatech bych já vypadala jako kulturní necita, protože šaty nemám a šla bych v nějakých kalhotách a krásné halence(i když asi by ani nebyla krásná :D)

4 Maine Maine | Web | 14. listopadu 2011 v 19:18 | Reagovat

Shakespeara jsem tedy zatím neměla možnost shlédnout, ale četla jsem skoro všechny jeho hry a dramata. Nejlepší je asi Otthelo. Zpracování Romea a Julie se mi nejvíc líbí ve zpracování, tuším z roku 1968 :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama