Staré řecké báje a pověsti

12. listopadu 2011 v 15:19 | Goldík |  Referáty, slohové práce aj.
Na začátku roku jsme odevzdávali čtenářský deník s pěti díly, které jsme měli za úkol přečíst za 1.ročník. Mohli jsme si vybírat podle seznamu, který nám dala učitelka. První dvě knížky jsme měli povině přečíst všichni - Staré řecké báje a pověsti a Biblické příběhy. Já si dále vybrala Tartuffa (Moliere), Romeo a Julie (Wiliame Shakespeare) a Othella (W. Shakespeare).


STARÉ ŘECKÉ BÁJE A POVĚSTI
Eduard Petiška (1924-1987)
E.Petiška byl český básník, prozaik a překladatel. Studoval na Filozofické fakultě UK dějiny literatury a germanistiky, kde získal titul PhDr. Překládal německá díla, hlavně od J.W. Goetha. Petiška psal hlavně pohádky a proto se řadí mezi nejoblíbenější české pohádkové autory. Upravoval české a cizí pověsti a pohádky, mezi které patří například Staré řecké báje a pověsti, Golem aj.


Stručný obsah: Staré řecké báje a pověsti
  • Filemon a Baucis
Za starých časů bral na sebe Zeus podobu pozemšťana, sestupoval z Olympu a zkoumal, jsou-li lidé dobří nebo zlí.
Na cestách ho doprovázel Hermes, posel Bohů.
Na své pouti se dvojice jednou zastavila ve svěžím údolí. Protože se blížila noc, dvojice zde chtěla přenocovat. Jenže nikde je nechtěli přijmout, všude je vyháněli. Až v poslední chatrné chaloupce, kde bydleli stařeček Filemon a stařenka Baucis je přijali. Velmi dobře je pohostili.
Zeus se chtěl pomstít zlým lidem, a proto dal zaplavit celé údolí. Zachránil jen chaloupku Filemona a Baucis, která stála na břehu jezera jako rybářská chatč. Pojednou se chaloupka proměnil v nádherný chrám.
Zeus slíbil, že jim jejich dobrotu a pohostinnost splní přání. Filemon a Baucis si přáli stát se strážci toho nádherného chrámu a až se naplní jejich čas zemřít ve stejnou chvíli. Bohové splnili stařečkovi a stařence jejich přání. Filemon a Baucis se stali strážci chrámu, dokud nenadešel jejich den, kdy se měli rozloučit. Pak se Filemon proměnil v dub a Baucis v lípu. I po smrti jsou si na blízku a dotýkají se haluzemi něžně druh druha.

  • Trojká válka
Syn trojského krále Priama a královny. Hekabe, Paris, unesl králi Nenealovi jeho krásnou ženu Helenu. Jak se to Menelaos dozvěděl vyzval všechny řecké hrdiny na válečnou výpravu proti Tróje
Tak začala nejkrvavější válka v dějinách Tróje, kde padlo mnoho mužů. Trója odolávala řeckým útokům. Po devět let kolísalo vítězství mezi Trojany a Řeky. Desátého roku vypukl mezi Achillem a Agamemnonem spor o kořist. Achilles odmítl dále bojovat, ale když se dozvěděl, že jeho přítel Patroklas je mrtvý, chtěl se pomstít a zabil Hektora (trojský hrdina). Brzy po Hektorově smrti padl i Achilles.
Byl zasažen do paty, jediného zranitelného místa.
Nakonec dobyli Řekové Tróju lstí. Postavili velkého dřevěného koně, do kterého se ukryli nejlepší bojovníci. Ostatní předstírali ústup. Trojané nic netušící vtáhli koně do města. V noci Řekové vylezli a rozpoutal se strašný boj a tak byla Trója dobyta.

  • Oddyseovy cesty

Když Tróju sežehly plameny, vyplul od trojských břehů se svými dvanácti lidmi i Odysseus, ithacký král.
Toužil co nejdříve spatřit ostrov rodné Ithaky.
Při plavbě domů bloudil Odysseus se svou družinou několik let po moři. Zažil mnoho dobrodružství a útrap. Musel překonat hodně těžkých překážek, které mu bohové připravili. Postupně ztratil všechny své muže, ale nakonec se na svou rodnou Ithaku dostal. Nepoznán a proměněn ve stařečka se vrátil na svůj hrad. Jenže tam, ho čekalo nemilé překvapení. Dotěrní nápadníci, kteří usilovali o ruku jeho ženy Penelopy.
Za pomoci syna Telemacha a věrných přátel společně pobili všechny nápadníky.
Nyní zavládl na Ithace mír.
Dlouho a věrné čekala Penelopa na svého manžela a dočkala se ho. Dlouho a vytrvale hledal Odysseus domov a nalezl jej. Až teď po dlouhém odloučení si mohli užívat svého shledání.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 - monika - - monika - | Web | 12. listopadu 2011 v 16:05 | Reagovat

díky ...

2 miro-smajda-daily miro-smajda-daily | Web | 12. listopadu 2011 v 17:31 | Reagovat

tak to se mi hodí :D asi to budeme mít jako povinnou četbu, tak pak se na to vykašlu a budu to chtít od tebe hodne podrobně :D

3 Cerka98 Cerka98 | Web | 1. ledna 2012 v 13:34 | Reagovat

My už jsem to "četli". Vlastně jsme měli řídu na JČ (loni) a ta se na to vykašlala ;-) TAkže jsme to vůbec nečetli ;-) ;-) :-P

4 luc luc | 23. listopadu 2012 v 10:55 | Reagovat

:-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  O_O  [:tired:]  :D  :D  ???  :-P  :-P  :-x  :-?  8-)  8-O  :-D  ;-)  ;-)  ;-)  ;-)  ;-)  ;-)  ;-)  ;-)  ;-)  :-(  :-(  :-(  :-(  :-(  :-(  :-(  :-(  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)

5 luc luc | 23. listopadu 2012 v 10:56 | Reagovat

NIC TADY NENÍ!!!!!! :-x  :-x  :-x  :-x  [:tired:]  O_O  ???  :-!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama